ReduFuse IR pomaga pomidorom przetrwać gorące lata
Po kilku latach doświadczeń z ReduFuse producent pomidorów Prima Fruit przeszedł na ReduFuse IR. Ta powłoka łączy optymalne rozproszenie światła z ochroną przed ciepłem w surowym klimacie Słowacji.
Prima Fruit, gdzie hodowcą jest Krisztián Kovács, jest częścią spółdzielni GreenCoop. Od 2006 roku firmy członkowskie zaczęły rozwijać się w znaczącego gracza. Ich udział w krajowym rynku pomidorów osiągnął już 50%. Biuro sprzedaży GreenCoop znajduje się w południowo-wschodniej Słowacji, w pobliżu Dunaju. Po drugiej stronie rzeki są Węgry, bardzo interesujący rynek zbytu. „Obecnie mamy łącznie 20 hektarów pod szkłem i planujemy dalszą ekspansję” — mówi Kovács.
Prima Fruit posiada 6 hektarów szklarni z pomidorami gronowymi i śliwkowymi. Przeprowadzenie upraw przez lato w dobrej kondycji to sztuka. „Mamy tu bardzo wymagający klimat. Latem temperatura osiąga od 32 do 35°C lub więcej, spadając nocą do około 20°C. Takie warunki powodują szereg problemów: zgniliznę wierzchołków, cienkie główki, podwójne grona, liście na gronach. Wszystko to niekorzystnie wpływa na jakość i sprzedażność” — mówi.
Optymalne rozproszenie światła
Konieczna jest więc interwencja, aby kontrolować problemy. Hodowca chce zarządzać światłem, a nie je ograniczać. „Wcześniej używaliśmy ReduFuse. Zapewniało ono dobre rozproszenie światła słonecznego, eliminując naprzemienne zacienione i jasne miejsca w szklarni, które powodują stres świetlny. Światło rozproszone dociera też do dolnych liści roślin, wspomagając fotosyntezę” — mówi hodowca.

Krisztián Kovács
Doświadczenia z ReduFuse były dobre, ale to nie wystarczyło: „Trzeba było jeszcze rozwiązać problem ciepła. Dlatego w pewnym momencie zastosowaliśmy SprayChalk na ReduFuse. Niestety, kosztowało nas to dużo światła” — mówi Kovács.
Istnieje jednak sposób na opóźnienie momentu pełnego zacienienia: można zastosować inną powłokę Mardenkro — ReduFuse IR. Powłoka ta chroni uprawy przed większością promieniowania podczerwonego słońca, które jest odpowiedzialne za nagrzewanie roślin. Dzięki temu rozwiązaniu hodowca nadal korzysta z zalet światła rozproszonego.
„Za radą Jelle Hooglanda, naszego opiekuna z firmy Mardenkro, trzy lata temu przeszliśmy na ReduFuse IR. Widzimy, że rośliny są lepiej zrównoważone dzięki tej powłoce. Wcześniej, podczas upałów, łodygi były bardzo cienkie i słabe. Dzięki ReduFuse IR sytuacja znacznie się poprawiła. Nie stosujemy mobilnego cieniowania; wiosną wystarczają powłoki. Jednak warunki klimatyczne mają wpływ na dobór odmian: mocno generatywne odmiany nie radzą sobie latem w naszym klimacie.”
Dodatkowa ochrona
W tym roku zastosował ReduFuse IR na początku maja na wrażliwych pomidorach koktajlowych. Pomidory gronowe zostały pokryte tydzień później. Było to później niż zwykle ze względu na stosunkowo pochmurną wiosnę. W poprzednich latach powłokę nakładano już w kwietniu. Moment usuwania powłoki zależy od pogody, zwykle w połowie sierpnia, kiedy spodziewane są częstsze opady.
W połowie lata konieczna jest dodatkowa ochrona sprayem kredowym. Zazwyczaj stosuje się go jednorazowo, bezpośrednio na powłokę ReduFuse IR. Warstwa kredy stopniowo zmniejsza się w trakcie lata pod wpływem opadów.
Inne firmy należące do GreenCoop stosują ReduFuse lub ReduFuse IR, w połączeniu ze sprayem kredowym latem. Wybór rodzaju powłoki zależy od uprawianego gatunku (pomidor lub ogórek) oraz odmiany lub typu owocu.
Światło rozproszone zawsze przynosi korzyści
Światło rozproszone poprawia zarówno produkcję, jak i jakość praktycznie wszystkich upraw. Dzieje się tak dzięki dwóm czynnikom: lepszej dystrybucji światła, która zwiększa całkowitą fotosyntezę, oraz zmniejszeniu stresu świetlnego. Pod powłoką rozpraszającą światło słoneczne jest równomiernie rozłożone poziomo i pionowo, eliminując ciemne i jasne obszary w szklarni.
Pod powłoką rozpraszającą górne liście otrzymują nieco mniej światła, a dolne więcej. Górne liście zwykle już osiągają maksymalną zdolność fotosyntezy, więc ograniczenie światła nie szkodzi. Dodatkowe światło jest korzystne dla liści środkowych i dolnych, które przyczyniają się bardziej do produkcji cukrów. Całościowy efekt to wyższa produkcja.
Innym kluczowym czynnikiem jest eliminacja jasnych plam świetlnych przez powłoki ReduFuse IR i ReduFuse. W takich miejscach liście czasowo ograniczają fotosyntezę. Po ustąpieniu intensywnego światła ponowne uruchomienie fotosyntezy może trwać nawet kwadrans.
Ochrona przed nagrzewaniem
Sytuacja wygląda inaczej, gdy uprawa jest narażona na wysokie temperatury. Rośliny mogą sobie poradzić z poziomem światła, ale cierpią z powodu stresu cieplnego spowodowanego nadmiernym nagrzewaniem się liści. To prowadzi do powstawania wolnych rodników, które uszkadzają różne organelle komórkowe. W efekcie pogarsza się jakość uprawy, a w skrajnych przypadkach dochodzi nawet do trwałych uszkodzeń. W takich sytuacjach ważne jest, aby zabezpieczyć uprawę przed promieniowaniem cieplnym słońca. Tutaj pomocny okazuje się ReduFuse IR. Podobnie jak ReduHeat, ta powłoka selektywnie odbija część widma słonecznego, a dokładniej promieniowanie podczerwone. Ta część światła słonecznego nie jest potrzebna roślinom do fotosyntezy, a jedynie przyczynia się do wzrostu temperatury roślin i szklarni. Dzięki ochronie przed promieniowaniem podczerwonym, ReduFuse IR zapewnia utrzymanie wysokiego poziomu rozproszonego światła, dostępnego do produkcji.
Doświadczenia hodowców GreenCoop pokazują korzyści płynące z zastosowania tej technologii. W gorącym klimacie dzięki zaawansowanym powłokom ReduSystems mogą oni utrzymać zarówno wysoką jakość, jak i poziom produkcji znacznie dłużej niż bez tych rozwiązań.